לקראת שבת בג'רבה - ארוחת שבת הישר מחופי תוניס

השנה בפסטיבל – השפית חן קורן והצלמת אבישג שאר-ישוב מביאות את ג'רבה לירושלים. במפגש מיוחד לרגל פסטיבל 'מסעדות פתוחות' ירושלים ישתפו השתיים בזכרונות, תמונות, מתכונים וטעימות מביקור באחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם, באי ג'רבה שבתוניס.

בחלקו הצפוני של האי, שהפך לאתר נופש פופולרי, שוכנת קהילה יהודית עתיקת יומין. יהדות ג'רבה שבתוניס נחשבת לאחת מן הקהילות היהודיות הקדומות בעולם. אומרים שעוד בימי שלמה המלך הגיעו לכאן כהנים יהודים בעזרתם של יורדי ים פיניקים ועד היום החיים היהודים מפעפעים כאן…

יום שישי בג'רבה, החיים בעיצומם. גברים צועדים עם מגשים עמוסים חלות קלועות אל עבר ה'קושה', התנור המשותף בלב קהילת יהודי ג'רבה. מאוחר יותר, יגיעו גם עם סיר של חמין, עליו רקוע שם המשפחה, יכניסו את הסיר לתנור ויחזרו הביתה עם החלות האפויות. יהודי ג'רבה אוהבים את החלות שלהם שרופות מעט. בינתיים בבית, הנשים מטגנות ירקות ומעמידות סיר של חריימה אדום עם המון שום וקרוויה, לתוכו נכנס דג טרי מהים של האי. 

השפית חן קורן והצלמת אבישג שאר ישוב, שבו מביקור בקהילה העתיקה ובידן מאכלים, מתכונים, סיפורים וצילומים. את כל אותן החוויות החושיות והקולינריות ינסו להביא לכם לכאן, לירושלים, במפגש מיוחד: אבישג תספר ותציג תמונות, חן תשתף זכרונות ותלמד אתכם לקלוע חלות בסגנון ג'רבה ויחד תשבו לסעודה מסורתית עם כל אותם מאכלי השבת שצמחו והשתמרו להם אי שם על האי.

חן קורן היא שפית ואשת קולינריה ירושלמית המתגוררת בליבו של שוק מחנה יהודה. היא מעבירה סיורי אוכל וסדנאות בישול בשוק הירושלמי ובתוניס, בה היא חוקרת את שורשי המטבח היהודי המקומי שעליו גדלה.

אבישג שאר־ישוב היא צלמת דוקו ועיתונות. צילומיה מתפרסמים באופן תדיר ב"מקור ראשון" וב"הארץ", לצד מגזינים בינלאומיים ותערוכות צילומים נחשבות, בהן "עדות מקומית".

פרטים נוספים על מיקום המפגש ומועדו יעלו בקרוב לאתר.

צלמת: אבישג שאר ישוב