קחו את זה לאט: השפים שנלחמים בבזבוז מזון

הגזר קצת עקום, הבננה בשלה מדי, התוקף של הגבינה מתקרב והלחם קשה? רגע, רגע, שניה לפני שאתם זורקים לפח תכירו את השפים שילמדו אתכם איך מכינים מטעמים דווקא מהאוכל שחשבתם לזרוק. קבלו את ברית השפים הישראלית!

בשלהי חודש יולי האחרון התקבצו להם כ-40 שפים ואנשי מקצוע בתחום הגסטרונומיה, לאסיפה ראשונה שבה הכריזו על הקמת ׳ברית השפים הישראלית׳. ברית השפים (chef alliance) היא חלק מפרויקט בינלאומי של תנועת slow food, שחרטה על דגלה ערכים של איכות וקיימות בתחום המזון, מתוך חזרה לאורח חיים איטי ומפוכח יותר. גם הברית המקומית דוגלת בערכי התנועה לאוכל שהוא ׳טוב, נקי והוגן׳: הכנה של אוכל שנעשה מתוך אמונה במוצר טוב ולא רק למטרות רווח, מזון נקי שאינו מזהם את הסביבה ואת הגוף שלנו ושימוש במוצרים שנקנים ונמכרים בדרך הכי הוגנת ליצרן ולצרכן.

הפרויקט הבינלאומי התחיל לתפוס תאוצה כבר לפני כעשור, מתוך הבנה שלשפים יש מקום מרכזי בעיצוב דעת קהל וגם הצלחת של הפודיז. כעת הגיע גם זמנם של הפודיז הישראלים, ובחודשים האחרונים מגייסים השף נדב מלין מקייטרינג לואיזה ואודי גולדשמידט, שותפים פוטנציאליים לפרויקט המקומי: עוד שפים, מומחים בתחומי האוכל המקומי, מומחים בתחום הקיימות ואחרים.

השנה יארח פסטיבל 'מסעדות פתוחות" את האירוע הראשון ביוזמת ברית השפים, שמטרתו להעלות את המודעות למניעת בזבוז מזון. כמה מהשפים החברים בברית יתכנסו יחד במטבח אחד ויבשלו ארוחה שכולה מבוססת על ירקות מיוחדים, גבינות ולחמים על סף התוקף הצרכני שלהם, ובעצם כל מה שאנחנו נוטים לזרוק שלא בצדק. בארוחה הזו ידגימו לכם השפים איך אפשר להכין גם מאוכל שחשבנו לזרוק ואיך דווקא חומרי הגלם האלה – הבוגרים והבשלים יכולים להתאים יותר למנות מסויימות, ממש כמו שכל סבתא יודעת.

האירוע יתקיים ביום חמישי, 21 בנובמבר, ב"דלי גארדן", בית הקפה החדש בכניסה לגן הבוטני.

 

צלם: תומר פולטין