ברית השפים

מפגש וארוחת שפע מחומרי גלם רגע לפני שפג תוקפם

איפה יהודה בורלא 1, ירושלים, ישראל

- נדב מלין וחברים

- דלי גארדן

העגבניה קצת עקומה? התוקף של הגבינה מתקרב? הלחם קשה? רגע לפני שאתם זורקים לפח, תכירו את השפים שידגימו לכם איך מכינים דליקטסים דווקא מהאוכל שחשבתם לזרוק. ברית השפים הישראלית מזמינה אתכם לארוחה ומפגש על טהרת חומרי גלם שפג תוקפם. וזה הולך להיות הכי טעים שפגשתם!

בזבוז מזון הוא אחד הנושאים הבוערים ביותר במערב. אנחנו זורקים קרוב ל-40% מהמזון שמיוצר עבורנו ובתוך כך מבזבזים את המשאבים היקרים של כדור הארץ וגורמים במו ידינו לזיהום קשה של הקרקע והמים. מתוך להבות הבעיה הבוערת הזו ונזקי התיעוש המואץ ומסחור היתר של האוכל שלנו, נולדה ברית השפים: פרויקט של תנועת 'סלואו פוד' העולמית שהגיע לאחרונה גם לישראל. כ-30 שפים מקומיים התקבצו יחדיו והתחייבו לעבוד מתוך שאיפה להכין מזון ׳טוב, נקי והוגן׳, תוך שימוש בחומרי גלם מקומיים ועונתיים מיצרני מזון קטנים ובצורה בת-קיימא, שמתחשבת כמה שיותר בסביבה.

השנה יארח פסטיבל 'מסעדות פתוחות' את האירוע הראשון ביוזמת ברית השפים, שנועד להעלות את המודעות למניעת בזבוז מזון. חמישה שפים ירושלמים חברי הברית – נדב מלין (מייסד הברית, קייטרינג לואיזה), ראנם ברהום (רשטא), מרכוס גרשקוביץ׳ (אנג׳ליקה), אדר מור קפלן (תמול שלשום), יורם בנימין (מסעדת אמא) – יתקבצו במטבח אחד לארוחת שפע מחומרי גלם רגע לפני שפג תוקפם.

ביום שלישי בערב (יומיים לפני הארוחה), נתאסף בשוק מחנה יהודה, לסיור ליקוט בהובלת אודי גולדשמידט, שגריר לישראל של הארגון העולמי לתיירות קולינרים ורכז ברית השפים וטלי פרידמן. נצא למסע בעקבות ירקות ומוצרי מזון מהשוק שפשוט היו בזמן הלא נכון, במקום הלא נכון וגם בצורה הלא נכונה. הרשמה לסיור ליקוט בשוק ממש כאן

ביום הסעודה (חמישי) יבשלו השפים ארוחה המבוססת על ליקוטי השוק שלכם, גבינות ממחלבות מקומיות רגע לפני שפג תוקפן, קצוות פסטה מ'פסטריה', לחמים מ'איש של לחם', ירקות אורגניים מחוות 'קיימא' (בה עובדים נערים ונערות שלא מצאו את מקומם במערכת החינוך), ובעצם על כל מה שאנחנו נוטים לזרוק שלא בצדק. בארוחה הזו ידגימו לכם השפים איך אפשר להכין ארוחה שלמה מחומרי גלם שפג תוקפם, דווקא ברגע הזה שבו הם בשיא בגרותם ובשלותם והטעמים שלהם מרוכזים ונוכחים יותר.

האירוע יתחיל עם סיר מרק גדול במרכז המשתלה. בתוכו יתבשלו לאיטם בהמון אהבה, ירקות שלא מצאו בית חם. אחרי שנחמם את הבטן והלב עם המרק יצאו אל חלל המשתלה מגשים עמוסי מנות יצירתיות במיוחד, כאלו שיגרמו לכם להתאהב מחדש באוכל שנהגתם לזרוק. אחרי שנאכל, נכיר ונשתה סנגריה, נתכנס למפגש ושיחות קצרות שילמדו אותנו איך אפשר למנוע בזבוז מזון ואיך אפשר ליצור אוכל מפרודוקטים רגע לפני שפג תוקפם ולמה דווקא האוכל שנכין מהם יהיה טעים יותר. נמשיך את הלילה עם שתייה, מתוקים ומוזיקה מהרמקולים של הדי ג׳יי הירושלמית רעות יונה.

 

האירוע כולל

  • מרק ירקות שלא מצאו בית חם.
  • מגוון מנות מסתובבות על טהרת חומרי גלם רגע לפני שפג תוקפם.
  • מפגש ושיחות על מניעת בזבוז מזון ובישול ממרכיבים רגע לפני שפג תוקפם.
  • כוס סנגריה (ניתן לרכוש שתיה קלה ואלכוהול בבר של הדלי גארדן).
  • מתוקים
  • מוזיקה
  • למעוניינים - סיור ליקוט שיתקיים ביום ג' 19/11 בשעה 18:30-21:00 פגישה בשוקניון ליד ציור הקיר. ההרשמה לסיור הליקוט כאן בגוף העמוד ללא עלות נוספת.

הערות כלליות

  • השפים המשתתפים: נדב מלין - קייטרינג לואיזה, ראנם ברהום - רשטא, מרכוס גרשקוביץ׳ - אנג׳ליקה, אדר מור קפלן - תמול שלשום, יורם בנימין - מסעדת אמא

אולי גם זה יעניין אותך

לכל הפעילויות

בירה רעמסס

מה שתה רעמסס? מה הקדמונים לבשו ביציאה לבר? ומה כדאי לנו לשתות היום? ערב שכולו שיחות על בירה וטעימות – מהעבר הרחוק ועד ההווה שלנו. נשמע איך מכינים בירה בימינו ואיך אפשר להחיות שמרים בני אלפי שנים ולייצר מהם את הבירה ששתו אנשי העולם העתיק.

יוליוס מגיע לבארוד

כשחובבת אלכוהול ירושלמית פוגשת מזקק מהגליל – הניצוצות עפים והדרינקים זורמים. דניאלה לרר, מייסדת הבארוד והמזקק הראשי של מזקקה יוליוס, יובל (ג'וב) הר גיל, מארחים אתכם למשתה רווי אלכוהול גלילי ונשנושים ספניוליים.

אפייה ירושלמית עם אמיר נאור

אכילה היא מהפעולות הבסיסיות ביותר שלנו כבני אדם. מהרגע הראשון שלנו בעולם, אנחנו אוכלים ולא רק כדי לשרוד. אוכל מחבר אותנו לאדמה שלנו, לסביבה ממנה באנו, לאנשים הקרובים לנו ולמסורות שינקנו מבית. אחד המאכלים שמבטא באופן השלם ביותר את החיבור האימננטי שלנו למזון, לטעם ולנשמה, הוא הבצק על צורותיו השונות. מהבסיסיות ביותר למורכבות שבהן, גלגוליו של בצק הם גלגוליה של מסורת, התפתחותה של תרבות, יסודותיו של מטבח.